EPOMM e-update February 2014
  Language:   en | cz | fr
ECOMM website allinx feedback subscribe unsubscribe fullscreen news archive
tweet share on facebook

Vážení čtenáři,

ve městech s vysokým podílem cyklodopravy většina cyklistů cestuje za jakéhokoliv počasí: za normálních teplot, když je horko, zima, když prší, když je sníh. V zimě ale může cyklistů velmi ubývat - většinou se tak děje ve městech s nízkým podílem cyklistů na dělbě přepravní práce. Proč tomu tak je - a jak to změnit?

 

Tam, kde je i v zimě jízda na kole běžná


Cyclists in Oulu

V dánské Kodani, kde je podíl cyklistů na dělbě přepravní práce více než 30%, 80% cyklistů používá kolo i v zimě. V Nizozemsku, s běžným podílem cyklistů cca 25%, je pokles ještě menší - asi 85 % cyklistů pokračuje v jízdě na kole i v zimě (Sabir 2008). V rakouském Grazu, kde k dojíždění používá kolo asi 16 % obyvatel, pokračuje v zimě 50-60 % z nich (sčítače cyklistů Graz), oproti tomu ve Vídni, ve stejné zemi s velmi podobným klimatem, používá kolo kolem 5 % obyvatel a pouze 23 % z nich pokračuje i v zimě (Fahrrad Wien). Tento efekt se dá pozorovat dokonce i v zemích s mnohem tužší, temnější a delší zimou než v Dánsku, Rakousku a Nizozemí: ve městech ve Finsku a Švédsku s nejvyšším podílem cyklistů na dělbě přepravní práce více než 20 % - a i přes nepříznivé podmínky - množství sněhu a teploty pod nulou- 30-50% cyklistů pokračuje v jízdě na kole i v zimě.

Je to díky výhodám cyklodopravy: je to jednoduchý, pohodlný, levný zdravý a zábavný způsob dopravy dostupný pro všechny – a v zimě navíc povzbuzující - zimní jízda na kole posiluje imunitní systém a pomáhá proti zimní depresi.

 

Ne zrovna polární expedice


Having fun in Örnskoldsvik

Některé výzkumy naznačují, že jízda na kole je v zimě bezpečnější než v létě, rychlosti jsou nižší a cyklisté opatrnější. Záleží ale na okolnostech. I v Nizozemsku, jsou často města špatně připravená a když napadne více sněhu než obvykle, nehodovost roste.

Nicméně, obvykle stačí jen nosit teplé zimní oblečení, věnovat trochu více pozornosti údržbě a čištění kola (promazaný řetěz, funkční světla). A je-li mokro nebo sníh, jezdit trochu opatrněji než obvykle. Pro každodenní jízdu na kole není nutné používat pláště s hroty, nebo nosit vysoce specializované zimní cyklistické oblečení.

Opravdu tuhá zima (sněhové vánice, přívalové deště) se často objevuje jen několik dní nebo týdnů v roce - není proto důvod přestávat s jízdou na kole na mnoho měsíců. Přesto tak mnoho lidí, obzvlášť ve městech s nízkým podílem cyklodopravy, činí.

 

Odklízení sněhu


není tu mnoho cyklistů…


Klikněte na video

Pokud se cyklistické trasy v zimně neudržují čisté, je logické, že to mnoho cyklistů od jízdy odradí. V mnohých městech tomu tak naštěstí není:

 • V Kodani, kde v zimě pokračuje v jízdě 80% cyklistů, je čištění cyklostezek prioritou. Investovali zde mnoho peněz na koupi specializovaných strojů na odklízení sněhu na cyklostezkách. Podívejte se jak se v Kodani odklízí sníh.
 • Örebrö, Švédsko má plán pro odklízení sněhu a posyp cyklostezek v zimě a pro odstraňování písku na jaře. Město garantuje odstranění sněhu z cyklostezek do 12 hodin od konce sněžení.
 • Ve finském Oulu má zimní údržba cyklistické infrastruktury dokonce přednost před údržbou uliční sítě.
 • Zaanstad v Nizozemsku si klade za cíl zlepšit údržbu cyklistické infrastruktury i informovanost – město spustilo webové stránky, na kterých mohou cyklisté upozorňovat na kluzké části vozovky. Je to součást národně financovaného pilotního projektu na zlepšení podmínek na cyklistických trasách v zimě.

Nizozemské poradenské centrum pro cyklistiku Fietsberaad provedlo průzkum a zjistilo, že mnohé obce nemají dostatečný plán zimní údržby komunikací – a sepsalo městům několik jednoduchých doporučení :

 • Již v létě začněte s přípravou materiálu a techniky. Vypracujte plán akcí, jak rychle vyčistit hlavní cyklistické trasy.
 • Vyhněte se budování infrastruktury, která má tendenci tvořit překážky v odklízení sněhu, jako jsou patníky, příliš úzké zatáčky, příliš vysoké obrubníky...
 • Používejte vhodné postupy: ne solení, ale zametání speciálními úzkými odklízecími stroji

Někdy, si cyklisté musejí o odklízení sněhu z cyklostezek říci sami. Belgičtí cyklisté mohou najít standardizovaný text e-mailu pro své městské zástupce na webových stránkách Belgické cyklistické federace (odkaz v holandštině). A pokud vaše obec odklízení sněhu z cyklostezek neprovádí, zapojte se sami, například s motokárou nebo na kole... Koneckonců, tímto způsobem přesvědčila malá skupina dobrovolníků město Calgary v Kanadě, aby v zimě odklízeli sníh i z cyklostezek. Dnes má Calgary podrobnou mapu stezek a chodníků, ze kterých je sníh odklízen.

Při určování priorit si mohou města položit otázku: je odklízení sněhu z cyklostezek efektivní, když je jen hrstka zimních cyklistů? Nebo je zimních cyklistů tak málo, protože cyklostezky nejsou správně udržovány?

 

Motivace obyvatel


Free check in Graz, © Heidi Schmitt, ARGUS Stmk

Úkolem je najít způsob, jak prezentovat zimní cyklistiku jako běžnou činnost, kterou "běžní" lidé dělají - a podpořit tím cyklistiku v zimě obecně. Mnohá města a regiony běžně poskytují informace např. o oblečení – viditelnosti - na kole a zimní údržbě kola - některá nabízejí víc:

 • Ve Vídni, Fahrrad Wien (odkaz v němčině) byl na na významných křížení cyklotras k dispozici zimní servis kola zdarma.
 • Organizace Doprava pro lepší Manchester nabízí bezplatné kurzy zimní údržby kol, ale i pomoc s výběrem nejlepší trasy na zimu a dokonce šest hodin osobního školení dojíždění na kole.
 • V Bruselu, cyklisté jedoucí v hlavním dopravní prostoru dostávali v listopadu snídani a světla na kolo zdarma.
 • Jiné organizace vytvořily krásná a vtipná videa na podporu zimní jízdy na kole, např: Ottawa Bicycle Lanes Project v Kanadě (video 4,5 a 6), SmartaResor ve Švédsku (ve spodní části stránky) nebo RouGETomate v Qebecu.
 

Zkuste to a oblíbíte si to


Klikněte na video

 • Podívejte se na toto Eltis video na propagaci zimní jízdy na kole v Oulu.
 • Město Örnsköldsvik v severním Švédsku nabízelo cyklistům pneumatiky s hroty zdarma v případě, že budou na kole dojíždět alespoň třikrát týdně. Výměnou za to měli zúčastnění při jízdě používat GPS a napsat týdenní zprávu o kvalitě cyklostezek. Pouze 30% účastníků předtím používalo kolo v zimě. Po zkušební době 79% procent účastníků pokračovalo v jízdě minimálně tři dny v týdnu.
 • Podobná kampaň byla vedena ve Švédsku, v Linköping a Gävleborg (odkaz v Švédštině), zde rozdávali zimní pneumatiky, světla, cyklopočítače, reflexní vesty, potahy sedel a helmy.
 • Od roku 2012 se ve Finsku každoročně v únoru a březnu koná zimní verze soutěže Bike Kilometre Competition (podobně jako Do práce na kole), pod heslem: "Zimní jízda na kole je skvělé cvičení a víc než cokoliv jiného je to zábava a osvěžení, když máte správný přístup a vybavení".
 

Závěr: Jak lidem zpříjemnit jízdu na kole v zimě


Užijte si Kodaň
klikněte pro rozšíření


Inspiraci lze nalézt v zasněžených zemích Skandinávie, které ukazují, že jízda na kole je normální i v náročných podmínkách. Nicméně, obrazy teple oblečených cyklistů v zasněžené krajině mohou být pro potenciální cyklisty v zemích s mírnějším podnebím odrazující. Jak Mikael Colville-Andersen ukazuje na blogu Copenhagenize, musíme si být vědomi negativních dopadů přílišného komplikování tématu zimní cyklistiky.

Poskytovat kvalitní a udržovanou infrastrukturu, povzbuzení, pár užitečných rad a pomoc s údržbou jízdního kola může přinést výrazně vyšší výsledky. Obecně platí, že čím více lidí jezdí na kole během roku, tím vyšší je podíl cyklistů v zimě - a lidé se mohou těšit na rychlost a svěžest pohybu a vyhnout se problémům s námrazou na čelním skle nebo přeplněným a vlhkým vozidlům veřejné dopravy.

 

Program ECOMM


ECOMM-location and Ponte Vecchio

Konference ECOMM se letos koná ve Florencii 7.-9. května.Program a registrace je on-line. Na programu jsou některá nová atraktivní témata např.: "Tajemství našeho chování", "Město a cyklo-logistika", "Aktivace" a "Cestovní ruch". Prohlédněte si program na našich stránkách! Další podrobnosti přineseme v příštím zpravodaji.

Více událostí, naleznete v EPOMM kalendáři.

ECOMM website allinx feedback subscribe unsubscribe fullscreen news archive