EPOMM e-update June 2014
  Language:   en | cz | de | it
ECOMM website allinx feedback subscribe unsubscribe fullscreen news archive
tweet share on facebook

Milý čtenáři,

Všechny prezentace 18. ročníku Evropské konference o řízení mobility (ECOMM) jsou dostupné on-line – z většiny z nich byla natočena videa a jsou k dispozici pro členy allinxu zde. Někteří z 270 odborníků v oblasti dopravy a mobility se sešli v krásné Florencii a vyměnili si své zkušenosti a znalosti v oblasti řízení mobility. Popsali jsme pro vás hlavní události z tohoto velmi inspirativního ročníku ECOMMu.

Zapište si do diáře!!

Příští rok se bude ECOMM konat v Nizozemském Utrechtu od 20. – 22. května. Téma bude: „Hybnost lidí: uživatelé klíčem ke změně chování“.

Máte zájem organizovat konferenci ECOMM v roce 2016?

Zažádejte si do 31. 10. Tohoto roku, více informací naleznete zde.

 

Je SUMP „nová černá“?Černá je obvykle v módním průmyslu stylová a říci o něčem, že je to „nová černá“ znamená, že jde o nejžhavější novinku. Přesně k tomuto se odkazoval název úvodního projevu . Anette Enemark, ředitelka dánské poradenské firmy Tetraplan ukázala jedinečné aspekty týkající se plánovaného přístupu udržitelné městské mobility, který příznivě nutí odborníky myslet za hranice a za technická řešení orientovaná pouze poptávkou. V závěru uvedla, že SUMP není skutečnou „novou černou“, ale že spíše připomíná pruhy zebry, protože obsahuje staré i nové prvky. Na konferenci se uskutečnily hned čtyři paralelní zasedání na téma SUMP, kde byly představeny zkušenosti z národní úrovně i z měst. Dokonce i zástupci města Abu Dhabi, ze Spojených arabských emirátů sem přijeli představit své úsilí v oblasti řízení mobility.

Anette Enemark vystřídal Nick Lester, prezident Evropské asociace pro parkování, jenž hovořil o významu řízení parkování a jeho možnostech pro řízení mobility. Stejným tématem se zabýval nový projekt Evropské unie Push & Pull, prezentováno ve formátu pecha kucha.

 

Tajemství našeho chováníŘidičům, jejich dopravnímu chování a způsobům, jak je ovlivnit, byly věnovány dvě sekce.

První sekce zdůraznila, nakolik je důležitá emocionální stránka řešení mobility, která nabízíme uživatelům: je nutné, aby se s řešeními vnitřně ztotožnili a vnímali je jako správná. John Porter vysvětlil, jak vytváříme psychologické obrazy o světě kolem nás a Willy Raimund odhalil 5 různých profilů ukazujících, jak se lidé chovají a cítí ve vztahu ke spotřebě energií ve svých domácnostech, což samozřejmě zahrnuje i užívání automobilů. Avšak v další sekci týkající se změn chování Camilla Pärlbäck a Cristina Graner ukázaly, že vztah mezi postoji a chováním není až tak silný, jak jsme si mohli myslet. Mnoho lidí s pozitivními postoji k udržitelné mobilitě stále ještě hodně používá automobily, protože prostě infrastruktura není dostatečně dobrá pro jízdu na kole. Odette Van De Riet na závěr zdůraznila význam komunikace s uživateli, aby pochopili, proč se chovají tak, jak se chovají. Takže můžete vytvářet na míru šité aktivity, které zahrnují jak praktickou, tak emocionální stránku.

 

Dejte lidem sílu!Nejvíce potěšující jsou příběhy přicházející z komunitních projektů, kde si lidé mohou sami vyzkoušet nové udržitelné dopravní chování a slouží také jako inspirace pro vlastní místní komunitu, viz například prezentace Vincent Meerschaert a Mario Bellinzona. Ale někteří lidé mají omezené finanční prostředky a jak Els Van den broeck vysvětlil, tenhle fakt se promítá také do omezení jejich mobility, což si mnohdy ani nepomyslíme.

 

Nové zajímavé projekty EUNa konferenci ECOMM byly představeny také aktivity nových projektů EU. Města, která mají zájem o aktivity v oblasti řízení mobility pro školy, byla přizvána do sítě Traffic Snake Game Network (pro základní školy), nebo aby navázala na aktivity projektu STARS projekt (pro základní a střední školy). Tým projektu EVIDENCE zveřejnil výzvu, kam lze podávat podněty na téma osvědčené ekonomické přínosy udržitelné dopravy a SUMPů. Projekt SUPERHUB představil svůj uživatelsky orientovaný přístup s cílem zlepšit multimodální mobilitu, zatímco projekt PTP cyklus přenáší ve Velké Británii úspěšný model osobního přístupu v plánování individuálních cest do dalších evropských zemí. Ostatní prezentace zahrnovaly ENCLOSE - projekt k městské logistice, TIDE a PIMMS CAPITAL zaměřené na přenášení dobré praxe v oblasti mobility. Iniciativa CIVITAS uspořádala vysoce interaktivní kurs dlouhodobého hodnocení opatření v oblasti udržitelné mobility.

 

Vybrané pěkné vizuální prezentaceJako vždy, prezentace ve formátu pecha kucha měly velmi dobrou návštěvnost. Představujeme nejlepší prezentace, jež lze sledovat dokonce i bez komentáře a některé další prezentace, které jsou příjemné ke sledování:

  • Friso Metz on sustainable city data – an new Dutch database
  • Friso Metz - data k udržitelné mobilitě - nová holandská databáze
  • Victor Furundarena s inteligentním systémem na úschovnu kol
  • Els van den Broeck ukázal obtíže při poskytnutí přístupu k dopravě chudším osobám
  • David Knapp vysvětluje, že mladým rekreantům z měst nejsou nabízeny různé typy mobility, které si přejí zkusit na dovolené
  • Eric Schreffler představil své krátké světové turné na téma Mobility Managementu v „Mega městech“
 

A vítězové jsou…Almada a Mnichov!Ocenění ECOMMu za nejlepší mezinárodní přenos dobré praxe získala města Mnichov v Německu a Almada v Portugalsku, a to za velmi úspěšný přenos mnichovského Gscheid Mobil -uvítacího balíčku pro nové obyvatele. To mělo za výsledek, že město Almada si také připravilo uvítací sadu informací k udržitelné mobilitě pro nové obyvatele, balíček doprovázel dopis od paní starostky města. Výsledkem je, že noví obyvatelé, kterým byla sada doručena, vykazují 13 % nárůst ve využívání veřejné dopravy a 6 % pokles ve využívání auta. Díky tomu, že se jedná o nové společenské téma, projekt v Portugalsku přitahoval velkou pozornost médií.

 

Klíčová sdělení ECOMMu pro EU a italskému předsednictví EUSpolečně s účastníky konference připravili členové EPOMM návrh s klíčovým sdělením pro orgány EU a pro italské předsednictvo EU. To zdůrazňuje potenciál, který řízení mobility má pro překonávání výzev, kterým EU v současné době čelí a že je třeba řízení mobility začlenit do politiky na všech úrovních, včetně úrovně EU, a to do všech odvětví souvisejících s dopravou.

EPOMM se těší na další sérii inspirativních přednášek a diskuzí na příštím ECOMMu.Uvidíme se v Utrechtu!

 

Záznam stěžejního zasedáníSíť allinx zaznamenala výběr prezentací ze sekcí konference ECOMM2014 ve Florencii. Odkazy na videa v tomto článku. Videa jsou k dispozici pouze pro aktivní a prémiové členy sítě allinx. Ještě nejste členem? Staňte se členem zde.

 

Nadcházející události:

 

Pro více událostí prosím navštivte EPOMM kalendář.

ECOMM website allinx feedback subscribe unsubscribe fullscreen news archive