Vážení čtenáři, nákladní doprava má významné dopady na životní prostředí, kvalitu života, bezpečnost silničního provozu a atraktivitu měst – a ovlivňuje i rozhodování obyvatel, zda jezdit na kole, chodit pěšky, nebo raději jezdit autem. Management mobility spojuje mnohé partnery a dotčené strany a je nepostradatelnou částí chytré logistiky: pomůžeme vám nalézt nástroje řízení mobility, s jejichž pomocí se logistika může stát chytrou a udržitelnou. Tato e-aktualita vznikla ve spolupráci s projektem SMARTSET (2013-2016). |
|
Chytrá logistika: výzva pro města |
Source: www.eltis.org
| Nákladní doprava sestává z řady různých služeb a sektorů, například dodávek do maloobchodů, doručování balíčků a kurýrních služeb, zásobování stavenišť či svozu domovního odpadu. Každý z nich má své charakteristiky a požadavky. Požadavky na přepravu nákladů ve městech se zvyšují spolu s rostoucím počtem obyvatel měst a zvyšující se specializací městské ekonomiky s globálním rozdělením výroby a s tím související nákladní dopravy. Ve městech je přeprava nákladů zodpovědná za až 20% objemu dopravy a 50% emisí skleníkových plynů. Do přepravy nákladů ve městech vstupuje velké množství subjektů: městské úřady, obyvatelé, návštěvníci, turisté, výrobci, přepravci, příjemci zboží (prodejci i zákazníci) a provozovatelé dopravy. Jejich zájmy se mohou velmi lišit, a proto mohou obvyklá opatření MM, jako jsou osvěta, motivace a dialog, být velmi užitečná k dosahování efektivnosti rozvozu, čímž vzniká všestranně výhodná situace. |
|
Lokální sítě pro nákladní dopravu |
Source: www.eltis.org
| V rámci lokální sítě pro nákladní dopravu vznikají pravidelné interakce a setkání mezi všemi zainteresovanými stranami. - Slovinská Lublaň vedla města v rámci projektu CIVITAS ELAN k založení vlastních lokálních sítí pro nákladní dopravu. Aktivní účast v síti pro nákladní dopravu byla v každém z měst oficiálně potvrzena dohodou jednotlivých členů.
- Britská města Norwich a Brighton and Hove, obě členská města CIVITAS, i přesto měla potíže s motivací provozovatelů nákladní dopravy k docházce na pravidelná setkání.
- Někdy je zapotřebí k zapojení všech dotčených stran i konkrétní střet zájmů nebo společný problém. V nizozemském Rotterdamu se úmysl magistrátu zavést časová omezení vjezdu setkal se silným odporem ze strany nákladních dopravců i jiných stran. Tento střet však vyústil v konstruktivní spolupráci, jež položila základ pro další kroky k zavádění nízko-emisních zón a čistých vozidel.
- Olympijské hry v roce 2012 v Londýně ohromně podpořily myšlenku spolupráce a pozitivního zapojování a vedly ke vzniku Fóra pro nákladní dopravu, jež se nadále dvakrát do roka schází a navazuje na tuto pozitivní zkušenost za účelem vytvoření systému nákladní dopravy pro Londýn.
- Lokální sítě pro nákladní dopravu jsou též výbornou platformou pro společnou tvorbu strategického městského Plánu nákladní dopravy (např. Londýnský dopravní plán), jenž by v ideálním případě měl být součástí Plánu udržitelné městské mobility (SUMP) města.
|
|
Plány doručování a servisu |
Source: www.civitas.eu
| Na úrovni jednotlivých podniků mohou úřady podporovat využívání tzv. Plánů doručování a servisu (DSP). Organizace Transport for London takový plán vypracovala pro jednu ze svých budov a docílila snížení počtu cest doručovacích vozidel o 20-40% (podle typu dodávky). Na svých webových stránkách uvádí: „DSP je v podstatě ekvivalentem plánu cest do práce v nákladním provedení. Zvyšuje bezpečnost, efektivitu a spolehlivost dodávek na dané místo. Rozpozná též zbytečné cesty a dodávky, které lze uskutečnit udržitelnějšími způsoby, čímž pomáhá snižovat kongesce a dopady přepravy nákladů na životní prostředí. Plán DSP zahrnuje řadu opatření, mimo jiné omezení počtu cest doručovacích vozidel, konsolidaci dodávek a navýšení doručovacích činností mimo pracovní dobu.“ |
|
Online nákupy a vyzvedávací místa |
| Opakovaným pokusům o doručení zásilek do domu lze zamezit vznikem automatických vyzvedávacích míst, jako např. u LP EXRESS service v Litvě a DHL PackStations v Německu. Rakouská pošta díky Schránkám na příchozí poštu dokonce umožnila doručování balíčků do domu, i když příjemce není doma. Tím odpadá nutnost opakovaných pokusů o doručení nebo doručování zásilek sousedům či na jiná místa. Nicméně je rozumné popřemýšlet o tom, zda je vhodno podporovat obyvatele měst v nakupování online s dovážkou zboží do domu. Studie z britské Univerzity v Newcastlu a německé Göttingenské univerzity ukazují, že aby nakupování online bylo udržitelnější než cesta do obchodu, je nutná určitá vzdálenost obchodu od domu nebo určitý objem zboží. |
|
Projekt SMARTSET |
Click on the picture to enlarge.
| Cílem projektu SMARTSET je ukázat, jak lze přepravu nákladů v evropských městech a regionech učinit energeticky efektivnější a udržitelnější prostřednictvím lepšího využívání překladišť jak pro dálkovou dopravu, tak i pro rozvážku na „posledním kilometru“. Tato překladiště se nazývají městská konsolidační střediska. Struktura projektu SMARTSET vychází z trojice klíčových aspektů: - Tržní podnikatelské modely za účelem vzniku životaschopných a soběstačných překladišť.
- Stimuly a regulace k přechodu na energeticky efektivní městskou nákladní dopravu.
- Usnadnění využití intermodální dopravy a čistých a energeticky efektivních vozidel k rozvážce na posledním kilometru.
Partneři na naplnění tohoto cíle pracují v osmi aplikačních lokalitách: německém Berlíně, italském Forlì, švédském Göteborgu, rakouském Štýrském Hradci, italském Římě, švédském Sundsvall, na britské Univerzitě v Newcastlu a v italské společnosti Interporto Padova S.p.A. Projekt SMARTSET v aplikačních lokalitách zakládá lokální sítě pro nákladní dopravu s organizacemi, jež mají potenciál významně ovlivnit nástup udržitelné městské nákladní dopravy. V rámci projektu též vznikají národní sítě v zemích s aplikačními lokalitami a evropskou síť, jejímiž členy jsou ostatní zájemci z řad měst a regionů i politiků na úrovni EU. Více podrobností o těchto sítích naleznete na webu SMARTSET nebo v Plánu síťové spolupráce SMARTSET. |
|
Vznik udržitelných podnikatelských modelů v rámci projektu SMARTSET |
Source: www.eltis.org
| Podnikatelské modely SMARTSET jsou koncipovány tak, aby překonávaly několik překážek na cestě k chytré logistice: - nemožnost nastavení životaschopných cen a nákladů po ukončení veřejného financování;
- nedostatečné vymáhání regulačních programů podporujících zkušební provoz;
- neoptimální umístění městských konsolidačních středisek;
- nedostatečný závazek relevantních dotčených stran v rámci dopravního řetězce, například významných dopravců a expresních kurýrních služeb.
Prvním krokem při tvorbě podnikatelského modelu v každém městě bude založení lokální sítě pro nákladní dopravu. Tuto skupinu budou tvořit úředníci města, zástupci komerčních organizací a nákladních dopravců. Základ koncepce zvané „šablona podnikatelského modelu“ tvoří devět stavebních kamenů, které řeší čtveřici hlavních aspektů podnikání: zákazníky, nabídku, infrastrukturu a finanční schůdnost (viz Ukázkové projekty v malém – akční plán a návod pro zahájení a realizaci ukázkového podnikatelského modelu). |
|
Městská konsolidační střediska |
Source: www.civitas.eu
Source: www.civitas.eu
| Konsolidační střediska jsou jen obtížně realizovatelná, když se zakládají shora z pohledu městské logistiky (viz tuto studii Univerzity v Newcastlu) a pro firmy a dopravce musí být účast jednoznačně výhodná. - U partnera projektu SMARTSET, obřího logistického centra Interporto Padova v Itálii představuje velkou výhodu rozvážková služba na posledním kilometru pomocí vozidel poháněných metanem a elektřinou, kterou poskytují též ostatním přepravním společnostem.
- Nicméně pro města Göteborg (Švédsko) a Utrecht (Nizozemsko) bylo obtížné získat místní firmy a maloprodejce k účasti v programech městských konsolidačních středisek.
- Italské město Parma dalo provozovatelům na výběr: provádět rozvážku ve městě mohou buď vlastními vozidly schválenými podle řady kritérií udržitelnosti, nebo své zboží předají městskému distribučnímu středisku, jež je konsoliduje a do města doručí.
- V britském Norwichi získala vozidla doručující zásilky z překladiště zvláštní výhodu: měla povolenu jízdu v pruzích pro autobusy, což vedlo k průměrné úspoře cestovní doby ve špičkách o 1,8 minuty.
- V rakouském Štýrském Hradci se kontejnery dovážející konsolidované dodávky do velkého obchodního domu ve městě používaly též k odvozu odpadových materiálů z města. K účasti v programu existovaly motivační stimuly, například zvláštní dodací lhůty.
- Zvláště obtížná je konsolidovaná distribuce čerstvého zboží, například potravin a nápojů, jež se zpravidla k zajištění čerstvosti doručují několikrát týdně. Ve švédském městě Borlänge byla distribuce potravin do škol, mateřských školek a domů s pečovatelskou službou převzata od dodavatelů potravin a konsolidována v jediném distribučním středisku.
- Belgické město Brusel investovalo do zřízení ústředního tržiště s čerstvým zbožím. Přestože nebylo snadné tržiště zorganizovat tak, aby zohlednilo zájmy velkoobchodů i maloprodejců, je v současné době soběstačné.
|
|
Informace, osvěta, stimuly |
Photo by Mikael Colville-Andersen – Source: www.cyclelogistics.eu
Source: www.eltis.org
Source: www.eltis.org
| V přehledu aktuálních stimulů a regulací projektu SMARTSET se doporučuje, aby stimulace a regulace k dosažení maximální účinnosti šly ruku v ruce a používaly se společně. Efektivnější a udržitelnější městskou logistiku mohou usnadnit informační a osvětové iniciativy směřované vůči firmám a dopravcům. - Nové středisko městské mobility v Göteburgu nabídlo firmám bezplatné konzultace o dostupných dopravních alternativách a možnostech snižování objemu dopravy pomocí konsolidace objednávek kancelářských potřeb. Firmy snížily četnost dovážky až o 80%. Město k upevnění tohoto opatření zavedlo dodatečná kritéria dostupnosti na základě vytíženosti vozidel a stimuly pro dodavatele, dopravce a prodejce ke koordinaci a konsolidaci svých dodávek.
- Vlámský ministr dopravy v Belgii zahájil osvětovou kampaň pro firmy o službách cyklistických kurýrů, protože jedna vlámská studie ukázala, že cyklokurýři mají velký ekonomický potenciál.
- Velmi jednoduché a levné opatření k optimalizaci městské logistiky je podávání kvalitních informací dopravcům. V britském Winchesteru firmám a čerpacím stanicím ve městě distribuovali nákladní mapky s vyobrazením tras, cílových míst a omezení. Uživatelé tuto službu velice ocenili.
- Projekt Evropské unie Cyclelogistics (2011-2014) zavádí řadu opatření k propagaci změny druhu dopravy u nakupujících, mimo jiné kampaně nakupování na kole, informace o nákupu přívěsů, tašek na kola a nákladních kol i o kvalitním parkování kol a dalších zařízeních u prodejen. Projekt již má pokračování zvané CYCLELOGISTICS AHEAD a na jeho činnost navazuje též Evropská federace cyklistické logistiky.
Za zmínku dopravcům určitě stojí též několik experimentů s alternativními vozidly, například: - Nákladní jízdní kola na sběr odpadového papíru v rumunské Bukurešti.
- Elektrické užitkové vozidlo MicroCarrier k doručování balíčků v Berlíně.
- Tramvaj pro svoz velkoobjemového odpadu, např. starého nábytku, ve švýcarském Curychu.
- Čluny k zavážení supermarketů v Paříži nebo „Pivní člun“ v nizozemském Utrechtu, který zaváží pivo do restaurací.
|
|
Související literatura |
| |
|
Nadcházející akce |
| - Závěrečná konference Stepping Stones - How to make Mobility Patterns more sustainable
18.-19. září 2014, Krakov, Polsko Registration and Conference Information - Konference MODUM - Building the Bridge from Research to Sustainable Urban Transport Management -
24. září 2014 - Nottingham, Velká Británie www.modum-project.eu - Závěrečná konference ENCLOSE
22. října 2014 – Brusel, Belgie www.enclose.eu - Konference Polis
27.-28. listopadu – Madrid, Španělsko www.polisnetwork.eu
Pro více událostí prosím navštivte [L]EPOMM kalendář. | |