ENDURANCE e-update September 2015
  en | cz | de | es | fr | it | lt | pl | pt | si
ECOMM website allinx feedback subscribe unsubscribe fullscreen news archive
tweet share on facebook

Mielas skaitytojau,

Norime prisiminti sėkmingą antrąją Europos Darnaus judumo mieste planų konferenciją, vykusią birželio mėnesį Bukarešte. Gauti geri atsiliepimai iš dalyvių parodo, kad susidomėjimas Darnaus judumo mieste planais (DJMP) Europos miestuose ir bendradarbiavimo bei patirties keitimosi galimybės išlieka didelės. ENDURANCE komanda džiaugiasi atsiradusiu žinių bei patirties poreikiu.

Europos judumo valdymo platforma (EPOMM), koordinuoja šį projektą, nes jis sulaukė daugybės klausimų, ypač iš naujųjų ES šalių narių, neapsiriboti tik Judumo valdymu (JV) ir pasiūlyti naują paramą DJMP. Išties, JV ir DJMP yra glaudžiai susiję ir siekia tų pačių tikslų, kuriuos mes Jums įvardinsime šiame naujienlaiškyje, bet pirmiausia leiskite Jums duoti užuominą apie tai ką mūsų didelis ENDURANCE konsorciumas daro visoje Europoje.

 

ENDURANCE nacionaliniai tinklai nuolat plečiasi


Torres Vedras miestas atsiima apdovanojimą už dviračių dalinimosi sistemą Agostinhas.

Nacionaliniai ENDURANCE kontaktiniai asmenys (NKA) sunkiai dirba, kad sukurtų miestų tinklus ir padėtų plėtoti ar tobulinti DJMP kiekvienoje šalyje. Didžiuodamiesi pristatome keletą pavyzdžių.

Šiaurės Europa:

 • Flag of SwedenŠvedija – 7 miestai
  Švedijoje daugelis miestų jau turi pasirengę DJMP, pagal nacionalinę TRAST sistemą (nuoroda Švediškai). Didžiausias Švedijos miestų interesas ENDURANCE projekte – patirties pasidalinimas su Europos miestais rengiant DJMP. Iki šiol 7 miestai, įskaitant ir antra bei trečią didžiausius Švedijos miestus, prisijungė prie ENDURANCE tinklo.
 • Flag of DenmarkDanija – 9 miestai
  Danijos NKA vykdė CEREMA (Prancūzija) ir Trafikverket (Švedija) sesijas Danijos nacionalines transporto konferencijos metu, kuri pritraukė daugiau kaip 300 mokslininkų ir praktikantų. Pagrindinė konferencijos tema buvo ryšys tarp DJMP ir naujos infrastruktūros, tokios kaip tramvajai.
 • Flag of FinlandFinland – 4 miestai
  Keletas egzisuojančių tinklų Suomijoje buvo pakviesti prisidėti organizuojant internetinius mokymus ir prisijungti prie Belgijos tinklo BEPOMM kuris organizuoja mokymus DJMP tematika. Trečiojo nacionalinio susitikimo metu, kuris truks dvi dienas ir bus vadinamas “Darnaus miesto transporto diena”, bus diskutuojama apie priemonių veiksmingumą ir monitoringo svarbą planui. Šis renginys bus organizuojamas įtraukiant keletą nacionalinių institucijų.

Rytų Europa:

 • Flag of BulgariaBulgarija – 20 miestų
  Bulgarijos tinklas pakvietė 12 Rumunijos savivaldybių ir mokslinių institucijų į trečiąjį nacionalinį susitikimą Ruse mieste, birželio mėnesį, pasidalinti gerąja praktika su savo kaimynine šalimi. Kol kas 5 miestai nariai pasirengė pirmuosius DJMP. Daugiau informacijos >
 • Flag of RomaniaRomunija – 17 miestų
  Rumunijos NKA ruošiasi rudenio sesijos mokymams, pristatyti pirmąjį Rumunijos DJMP. Jų nacionalinis tinklas sudarytas iš 17 miestų, tačiau kitos savivaldybės taip pat pradėjo rodyti didelį susidomėjimą prisijungti.
 • Flag of the Czech RepublicČekija – 10 miestų
  Flag of SlovakiaSlovakija – 5 miestai
  Čekijos tinklas suvienijo jėgas su Slovakija ir sukūrė bendrą CIVINET Čekijos ir Slovakijos tinklą. Tinklas suorganizavo tris išvykas siekiant sužinoti daugiau apie sėkmingai realizuotus Darnaus judumo miestų planus. Šios išvykos veiksmingai pritraukė naujas suinteresuotas nares prisijungti prie tinklo.

Pietų Europa:

 • Flag of ItalyItalija – 33 miestai
  Šiuo metu Italijos tinklas ruošiasi savo tretiesiems nacionaliniams mokymams spalio mėnesį, organizuojamiems bendradarbiaujant su Civinet Italia,per MobyDixit 2015, 15-ąją Italijos judumo valdymo konferenciją.
 • Flag of PortugalPortugalja – 24 miestai
  Portugalijoje, daugiau kaip 200 dalyvių susirinko į vykusius DJMP mokymus skatinamus bendradarbiaujant su DJMP Platforma ir Civinet Portugal Spain, kurie kartu pristatė abiejų šalių gerąją praktiką. Torres Vedras miestas pradėjo rengti savo DJMP ir buvo pripažintas už pastangas darnaus judumo srityje ‘European Green Leaf 2015’ apdovanojimu už judumo, biologinės įvairovės ir vandens strategiją, ‘Energy Globe Award 2015’ apdovanojimu už dviračių dalinimo sistemą ir ‘Smart Project for Smart Cities seal’ už integruotas ir centralizuotai valdomas automobilių stovėjimo technologijas.
 • Flag of SpainIspanija – 9 miestai
  Ispanijos tinklas nesenai pasiekė bendradarbiavimo susitarimą su Fundación Conama, kuriuo tikimasi padidinti tinklo plėtrą remiant DJMP rengimą Ispanijoje. Šiuo metu jie bendrai organizuoja savo kitus nacionalinius mokymus, kurie vyks spalio mėnesį Conama Local kongreso metu.

Vakarų Europa:

 • Flag of the UKDB – 20 miestai
  DB tinklas sudarytas iš 20 veitinių institucijų, keletos konsultantų įmonių ir Transporto departamento. Po dviejų sėkmingų susitikimų, trečiasis planuojamas surengti rugsėjo 30 d. Birmingame, bendradarbiaujant su CILT, Atkins Global, CIVINET UK & Ireland ir BUMP projektu. DJMP Anglijoje ir Velse buvo reikalaujami nuo 2001 m. vietinio transporto plano pavidalu (VTP),didžiausia tinklo sekmė buvo dalintis DB ir Europos geraja praktika. Jie taip pat skatina DJMP plėtrą ir įgyvendinimą Škotijoje. Įdomu tai, kad keletas vietinių DB institucijų pradėjo naudoti Europos DJMP gaires siekiant naujo požiūrio plėtojant VTP.
 • Flag of IrelandAirija – 7 miestai
  Airijos NKA sukūrė šabloną integruojantį DJMP principus į Žemės naudojimo ir plėtros planavimo procesą. Pirminis projekto variantas susilaukė gerų atsiliepimų iš tinklo narių birželio mėnesį vykusiame tinklo susitikime. Rugpjūčio mėnesį prie tinklo prisijungė dar dvi narės.
 • Flag of BelgiumBelgija – 9 miestai
  BEPOMM Vokietijai perduoda 15 metų patirties gerąją praktiką su DJMP Flamandų politikos sistema. Tinklas taip pat suorganizavo du dvikalbius renginius DJMP tematika.
 • Flag of FrancePrancūzija – 12 miestų
  Prancūzijos tinklas kartu su CiViNET Francophone pasinaudojo progą savo antąjį ENDURANCE nacionalinį susitikimą suorganizuoti kartu su dviratininkų konferencija Velo-city 2015 Nantes mieste. Pristatymus galite atsisiųsti iš Cerema tinklalapio (prancūzų k.). Cerema glaudžiai bendradarbiauja su kitais egzistuojančiais tinklais ir nacionalinėmis institucijomis tokiomis kaip Susisiekimo ministerija ir transporto institucijų grupe Gart, siekdami projekto tęstinumo po jo baigties 2016 m.
 

DJMP ir judumo valdymas: akivaizdus ryšys


Litomeržicės miestas Čekijoje atlieka QUEST auditą.

JV ir DJMP tikslai yra labai panašūs. Kaip ir DJMP, taip ir JV palaiko:

 • Dalyvavimo požiūrį;
 • Darnaus ekonominio vystymo skatinimą, socialinę lygybę, aplinkos kokybę;
 • Valstybinių sektorių integraciją;
 • Aiškius ir išmatuojamus tikslus, aiškius vertinimo planus;
 • Piniginę vertę.

Net jei DJMP ir JV yra glaudžiai susiję, yra daugybė šalių, kuriose JV ir DJMP nėra integruoti į jų transporto sistemą. Pavyzdžiui Italijoje, kur yra senos JV tradicijos, nėra įtraukta į tradicinius miestų judumo planus (PUMs). Čekijoje JV yra visiškai nauja tema miestuose ir nėra įtraukta DJMP procesą. Šiuo metu Litomeržicės miestas (24 tūkst. gyv.), įsikūrusiame šiaurinėje Bohemijoje, analizuoja savo transporto sistemos planavimo kliūtis naudodamasis QUEST auditu. Rezultatai ne tik padės pasiruošti miestui rengtis DJMP, bet ir duos rekomendacijas dėl JV veiksmų, nes tai yra neatskiriama QUEST audito dalis, o taip pat ir kitų DJMP auditų, tokių kaip ADVANCE-audit.

 

Dalyvavimo požiūris į JV


Atverpenenas (Belgija) ruošiasis dideliems kelių infrastruktūros darbams saktindamas miestiečius rinktis darnias transporto rūšis.
 Reno universiteto Ekonomikos fakulteto pastatas. Photo by XIIIfromTOKYO / CC BY-SA 3.0

Įtraukti visuomenę, kad transporto sektorius taptų darnesnis

Norėdami sukurti aktyvius miestus su gera gyvenimo kokybe, mes turime įtraukti miestiečius ir adaptuoti juos darnaus judumo elgsenai. Nėra reikalo statyti tramvajaus linijosm jei žmonės juo nesinaudoja. Mikštosios priemonės yra reikalingos sustiprinti ir papildyti kietąsias priemones. Net ir prieš naujos infrastruktūros pastatymą, JV yra reikalingas. Pavyzdžiui Antverpene (Belgija) dideli kelių infrasturktūros darbai sukels didelius sutrikimus artimiausiais metais. Šiai problemai sprėsti, Antverpenas prisijungę prie PTP-Cycle projekto skatinti kuo daugiau žmonių rinkits sumanius sprendimus ir darnų transportą savo keliavimo įpročiams planuojant savo asmenines keliones. Galutinis tikslas yra ilgalaikis elgsenos pokytis, kuris liks po pasibaigusių kelių darbų. Daugiau informacijos apie PTP Antverpene >

Lenkijoje, klausima plėtoti DJMP ir keisti žmonių keliavimo įpročius yra nacionalinis prioritetas išdėstytas Nacionalinėje transporto strategijoje 2006-2025 m. ir Nacionalinėje miestų plėtros strategijoje). Krokuva buvo pirmasis miestas Lenkijoje pritaikęs danaus judumo strategiją 1993 metais. Strategija pripažįsta poreikį mažinti eismo intensyvumą ir įtraukią idėją skatinti darnau transporo rūšis. Krokuva buvo tiap pat pirmasis Lenkijos miestas įgyvnedinęs viešąją dviračių sistemą ir į paklausą reaguojantį viešąjį transportą. Šios minkštosios priemonės diegiamos kartu su keitesnėmis priemonėmis, tokiomis kaip įvažiavimų apribojimai.

Skatinti visuomenę remti DJMP rengimą

DJMP reikalingas visuomenės palaikymas sėkmingam planui parengti. Bulgarijoje, kur suinteresuotos šalys neturėjo daug patirties su visuomenės įtrauktimi, ENDURANCE yra pagrindinis partneris padedantis susitvarkyti su šia problema. Daugiau inforacijos >

Kai kurios priemonės gali būti labai nepopuliaros prieš įgyvendinimą, bet galiausiai būna priimtos per bandomąjį laikotarpį. Pavyzdžiui Paryžiuje, miesto valdžia nusprendė sumažinti transporto priemonių greitį pagrindinėse miesto gatvėse. Siekiant suprasti 30 km/val. poveikį trankiai apgyvendintose miesto teritorijose, eksperimentas buvo atliktas Clichy aveniu. Pireš įgyvendinimą, gyventojai nuogastavo padidėsiančiu kelionių laiku ir spūstimis. Vėliau, naujas greičio apribojimas susilaukė didelio pritarimo (80 % apklaustųjų, įskaitant ir vairuotojus).

Derėjimasis dėl skirtingų suinteresuotų šalių poreikio gali užtrukti šiek tiek ilgiau. Reno miestas Prancūzijoje derėjosi tris metus, kad priderinti metro tvarkaraščius su universiteto miestelio piko valandomis. Taikant šią priemonę didelio eismo metu, jie išvengė planuotų 12 mln. Investicijų įsigyti tris papildomus metro traukinius. (Šaltinis: www.metropolitiques.eu)

 

Darnumas


Dviratininkų mokykla Leuvene. Autorinės teisės: Mobiel 21

DJMP tikslas transporto sistemą paversti draugiškesne aplinkai, nešališka ir ekonomiškai perspektyvia. Stengiamasi suteikti kiekvienam pakankamą priėjimą prie transporto rūšių tenkinančių jų keliavimo poreikius, taip pat sąžiningos viešosios erdvės paskirstymą. Tai aiškiai yra aprašyta Prancūzijos nacionalinės mokslinių tyrinėjimų dienos ataskaitoje 2014 m. (nuoroda Prancūziškai). Kuo tuoliau judate nuo miesto, tuo eismas tampa intensyvesnis. Tie, kurie pasirenka gyventi toliau nuo miesto, dažnai priklauso nuo kelių tinklo ir suteikiamų paslaugų. Tokio mobilumo poreikis veda prie greito eismo arterijų, kurios kerta miesto teritorijas sukeldamos spūstis ir taršos padidėjimą. Tokios priemonės kaip greičio ribojimas leidžia miestams pakeisti šią tendenciją ir panaudoti viešąsias erdves visiems eismo dalyviams. Lėtas ir aktyvus judumas tampa bendraujančios visuomenės pagrindu.

JV priemonės prisideda prie šių trijų darnumo atramų: aplinkosaugos, visuomenės ir ekonomikos komponentų. Pavyzdžiui, dviratininkų mokyklos paugliams gali padidinti savarankiškumą ir integraciją izoliuotų žmonių, ypač konkrečių tikslinių grupių, tokių kaip imigrančių moterų. Suteikiant (padarant nuolaida) ilgalaikę dviračio nuomą bedarbiui, galima jiems padėti gauti prieigą prie daugiau darbo vietų, o tai savo ruožtu yra gerai ekonominiam kilimui skatinti. Tokia schema veikia visoje DB, pvz. Stafordšyre. Liucerno miestas esantis Šveicarijoje padeda negalią turintiems žmonėms naudotis viešuoju transportu organizuodami mokymus autobusų vaiduotojams. Šie mokymai padeda jiems suprasti tokių žmonių problemas.

 

Piniginė vertė


Apsipirkinėjimas dviračiu. Harry Schiffer nuotrauka / www.eltis.org

Žinoma, DJMP tikslas transporto investicijas paversti kuo ekonomiškai efektyvesnias. Pasirodo daugelis JV priemonių turi didelę piniginę vertę. Tom Rye pristatime DJMP konferencijoje Bukarešte pademonstravo kaip šalies BVP nepriklaus nuo vidutinio kelionės greičio ar didelio intensyvumo transporto infrastruktūros. Mažesnės vietinės investicijos, tokios kaip automobilių statymo valdymas, dviračių infrastruktūra, ramios zonos, ir judumo valdymas sukuria didesnę piniginę vertę.

EVIDENCE projektas analizuoja daugybę įrodymų susijusių su sąnaudomis ir darnaus transporto nauda. Jie savo rezultatus pateiks per CIVITAS Forum konferenciją 2015, kur bus pristatyta suvestinė ataskaita. Aplankykite EVIDENCE stendą ir gaukita ataskaitos kopiją, užsiregistruokite ir gaukite specialų apdovanojimą.

 

JV, esminis ingridientas Jūsų DJMP


Žmonės yra DJMP širdis. Harry Schiffer nuotrauka / www.eltis.org

Kaip ir DJMP, JV paliečia daugybę visuomeninių sričių (sveikatą, aplinkosaugą, transportą, švietimą, ekonomiką ir t.t.). Kartu su with MaxSumo ir MaxEva, išmatuojami tikslai ir aiškūs vertinimo planai gali būti numatyti JV priemonėmis, siekiant užtikrinti, kad visi DJMP elementai yra visiškai stebimi vertinami.

Pasak Europos Komisijos, vienintelis skirtumas tarp tradicinio transporto plano ir DJMP, (DJMP gairės) yra dėmesio skyrimas ne eismui ir infrastruktūrai, o dėmesys žmogui ir integruotas veiksmų rinkinys norint pasiekti ekonomiškus sprendimus. Pabaigai, JV ne tik tinka DJMP filosofijai, bet ir yra labai ekonomiškas ir neatsiejamas nuo DJMP.

 

Artėjantys renginiai

 
 • Sukurti geresnę vietą žmonėms: Gyvenimo būdas ir logistika
  Trečiasis DB DJMP tinklo susitikimas
  2015 m. rugsėjo 30 d. – Birmingamas, DB
  www.acttravelwise.org
 • Europos dviračių logistikos federacijos konfernecija 2015
  2015 m. spalio 15-17 d., San Sebastianas, Ispanija
  Miestai, logistikos kompanijos, dviračių kurjeriai ir ekspertai susirinks rudenį į Europos dviračių logistikos federacijos konferenciją San Sebastiano mieste, aptarti kaip miesto logistiką paversti labiau darneste ir kaip efektyviau tvarkyti paskutinės mylios pristatymus.
  Pradinis Cyclelogistics projekto pristatymas rodo, kad viena iš dviejų motorizuotų kelionių, kurios susijusios su prekių pristatymu (apsipirkimui, laisvalaikiui, darbui, pristatymui ir t.t.) gali būti pakeista krovininio dviračio kelione. Prekių pristatymui tai gali būti taikoma 25 % kelionių.
  eclfconference2015.bike
 • MobyDixit 2015, 15-oji Italjos Judumo valdymo konferencija
  Kartu su 3-iais nacionaliniais ENDURANCE mokymais
  2015 m. spalio 15-17 d. – Palermas, Italija.
  www.mobydixit.it
ECOMM website allinx feedback subscribe unsubscribe fullscreen news archive